Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Maszyna kłamstwa i prawdy

06 maja 2009 | Nauka | Piotr Kościelniak
Badania rezonansem magnetycznym w genewskim Laboratorium Mózgu i Zachowania
źródło: AP
Badania rezonansem magnetycznym w genewskim Laboratorium Mózgu i Zachowania
Podczas badania funkcjonalnym rezonansem magnetycznym specjaliści analizują obszar równy ok. jednej dziesiątej mózgu człowieka. Dzięki wcześniejszym badaniom wiadomo, które regiony mózgu są aktywne, gdy ludzie próbują  oszukiwać. Ich wzmożone działanie podczas odpowiadania na pytania może świadczyć,  że podejrzany usiłuje ukryć prawdę.
źródło: Rzeczpospolita
Podczas badania funkcjonalnym rezonansem magnetycznym specjaliści analizują obszar równy ok. jednej dziesiątej mózgu człowieka. Dzięki wcześniejszym badaniom wiadomo, które regiony mózgu są aktywne, gdy ludzie próbują oszukiwać. Ich wzmożone działanie podczas odpowiadania na pytania może świadczyć, że podejrzany usiłuje ukryć prawdę.

Oszuści, strzeżcie się! Wykorzystywana w medycynie nowoczesna metoda diagnostyczna pozwala podejrzeć, o czym myśli człowiek. I wykryć, kiedy kłamie. Po takie testy sięgają już prawnicy za oceanem, można też zamówić prywatne badanie

Najpierw pytania kontrolne: Który mamy teraz rok? Jak się nazywasz? To pozwala sprawdzić, jak działa mózg człowieka, który mówi prawdę – odpowiedzi łatwo zweryfikować.

Teraz czas na prawdziwe badania: Czy ukradłeś zegarek? Czy molestowałeś dziecko? Czy zabiłeś tego człowieka?

To nie sprawdzanie oskarżonego zwykłym wykrywaczem kłamstw – wariografem. W tym przypadku człowiek leży w aparacie do tzw. funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI). Dziś urządzenia te wykorzystywane są przede wszystkim do diagnostyki medycznej i w badaniach laboratoryjnych. Pozwalają m.in. wykryć ognisko raka albo sprawdzić, jak na zwierzę działa eksperymentalny lek.

Funkcjonalny rezonans magnetyczny umożliwia też „zajrzenie” do głowy i sprawdzenie, które regiony mózgu w danej chwili są najbardziej aktywne. A to pozwala ocenić, czy człowiek zmyśla czy relacjonuje prawdziwe zdarzenia.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8310

Spis treści
Zamów abonament